کاتارسیس

پالایش و تخلیه روح و روان

کاتارسیس

پالایش و تخلیه روح و روان

کاتارسیس

خالیِ هر لحظه را سرشار باید کرد از هستی.
زنده باید زیست در آنات میرنده،
با خلوصِ ناب‌تر مستی.
چیست جز این؟
[نیست جز این راه.]
زنده دارد زنده‌دل دم را.
هر کجا، هر گاه
اوج بخشد کیفیت کم را.

"مهدی اخوان ثالث"
--------------------------------
--------------------------------
موجیم و وصل ما،
از خود بریدن است
ساحل بهانه ای است
رفتن، رسیدن است.

"قیصر امین پور"
----------------------------------
----------------------------------
+ بسیاری از پستهای "کاتارسیس" در تاریخ 6 فروردین و 13 فروردین 95 حذف شد و اغلب پستهای باقیمانده به موضوعاتی چون معرفی کتاب و بخشهایی از کتابها تعلق دارد.
++ "کاتارسیس" از تاریخ 12 فروردین 95، صرفا به "معرفی کتاب" اختصاص داده شد.
+++ کامنتدونی هم بسته شد :)

نویسنده

عقده‌ها

ویژگی عقده اشتغال ذهنی شدید نسبت به چیزی است. برای نمونه زمانی که می‌‌گوییم شخصی عقده‌ی حقارت یا قدرت‌طلبی دارد، منظورمان این است که ذهن او به حقارت یا قدرت‌ مشغول است و این تمرکز بر رفتارش تاثیر می‌گذارد. عقده‌ها تعیین‌کننده‌ی همه چیز ما هستند؛ از چگونگی ادراک جهان گرفته تا ارزش‌ها، علاقه‌مندی‌ها و انگیزش‌ها.

 

آنیما و آنیموس

در روان‌شناسی تحلیلی روان انسان را تک‌جنسیتی نمی‌دانند. همه‌ی ما هم خصوصیاتی زنانه (آنیما) داریم و هم خصوصیاتی مرادنه (آنیموس). خصوصیاتی همچون تعقل، منطق و دوراندیشی آنیموسی و خصوصیاتی همچون تعهد به روابط با دیگران، توجه به خود و ... خصوصیانی آنیمایی هستند.

 

مردان با پرورش روحیات آنیمایی در خود می‌توانند علاوه بر این‌که از زندگی لذت بیشتری می‌برند و زندگی‌شان روح پیدا می‌کند، ارتباط بهتری با زنان زندگی‌شان (مادر، همسر، دختر و ...) برقرار کنند.

 

زنان نیز با پرورش روحیات آنیموس این امکان را می‌یابند تا با اقتدار بیشتری زندگی خود را شکل دهند و از وابستگی‌های ناسالم زندگی دور باشند. همچنین شناخت روحیات آنیموسی به زنان کمک می‌کند ارتباطات بهتری با مردان زندگی‌شان (پدر، همسر، پسر، برادر و ...) داشته باشند.

 

اما این نکته را هم باید یادآور شویم که پرورش آنیموس در حد اغراق شده در زنان، آنان را سخت‌گیر و سلطه‌جو می‌کند. همچنین پرورش اغراق ‌شده‌ی آنیما در مردان نیز باعث می‌شود اقتدار لازم برای اداره‌ی زندگی خود به‌طور مستقل را از دست بدهند.


ضمیمه‌ی کتاب انواع مردان اثر ژان‌شینودا بولن‌

 

ادامه دارد...


آشنایی با ساختار روان از دیدگاه روان‌شناسی تحلیلی(1)| خودآگاه و ناخودآگاه