پیش‌نوشت: دوستان عزیزم؛ ابتدا «مرحله‌ی اول» و «مرحله‌ی دوم» از «مراحل تغییر رفتار» را مطالعه بفرمایید.آمادگی

مرحله‌ی آمادگی، ملاک‌های قصد و رفتاری را ترکیب می‌کند. افراد در این مرحله قصد دارند فوراً دست به اقدام بزنند و از تغییرات رفتاری کوچک، مانند کشیدن پنج سیگار کمتر یا به تأخیر انداختن اولین سیگار خود 30 دقیقه طولانی‌تر از پیش‌تأملی‌ها و تأملی‌ها خبر می‌دهند (دیکلیمنت و همکاران، 1991). اگر چه افراد در مرحله‌ی آمادگی، رفتار مشکل‌آفرین خود را مقداری کاهش داده‌اند، اما هنوز به ملاک عمل موثر، مانند ترک کردن سیگار، سوء‌مصرف الکل یا هروئین نرسیده‌اند. اما آنها قصد دارند در آینده‌ی بسیاری نزدیک، دست به‌چنین اقدامی بزنند. آنها در جریان ارزیابی، در مقیاس‌های تأمل و عمل نمرات بالایی می‌گیرند.

مانند هر کسی که در شرف اقدامات مهم است، افراد در مرحله‌ی آمادگی باید هدف‌ها و اولویت‌هایی را تعیین کنند. به‌علاوه، آنها باید خود را به برنامه‌ی عمل خاصی که انتخاب می‌کنند، متعهد بدانند. آنها قبلاً به فرایندهای تغییر که خودگردانی را افزایش می‌دهند پرداخته‌اند و تغییر رفتار را آغاز می‌کنند.پی‌نوشت: در مرحله‌ی آمادگی، افراد، دیگر تصمیمِ خود را برای تغییر گرفته‌اند و آمادگی لازم را برای عملی کردن و رسیدن به اهداف خود کسب کرده‌اند.

++ شما با مطالعه‌ی مراحل تغییر رفتار، متوجه خواهید شد که در کدام مرحله قرار گرفته‌اید و برای پیش‌روی به مرحله‌ی بعد به چه چیزهایی نیاز دارید.


منبع: نظریه‌های روان‌درمانی اثر پروچاسکا و نورکراس ترجمه یحیی سید‌محمدی

+ مرحله‌ی بعدی: عمل (در  پست‌های بعدی منتشر خواهد شد.)