کاتارسیس

پالایش و تخلیه روح و روان

کاتارسیس

پالایش و تخلیه روح و روان

کاتارسیس

خالیِ هر لحظه را سرشار باید کرد از هستی.
زنده باید زیست در آنات میرنده،
با خلوصِ ناب‌تر مستی.
چیست جز این؟
[نیست جز این راه.]
زنده دارد زنده‌دل دم را.
هر کجا، هر گاه
اوج بخشد کیفیت کم را.

"مهدی اخوان ثالث"
--------------------------------
--------------------------------
موجیم و وصل ما،
از خود بریدن است
ساحل بهانه ای است
رفتن، رسیدن است.

"قیصر امین پور"
----------------------------------
----------------------------------
+ بسیاری از پستهای "کاتارسیس" در تاریخ 6 فروردین و 13 فروردین 95 حذف شد و اغلب پستهای باقیمانده به موضوعاتی چون معرفی کتاب و بخشهایی از کتابها تعلق دارد.
++ "کاتارسیس" از تاریخ 12 فروردین 95، صرفا به "معرفی کتاب" اختصاص داده شد.
+++ کامنتدونی هم بسته شد :)

نویسنده

پیش‌نوشت: دوستان عزیزم؛ ابتدا «مرحله‌ی اول» و «مرحله‌ی دوم» از «مراحل تغییر رفتار» را مطالعه بفرمایید.آمادگی

مرحله‌ی آمادگی، ملاک‌های قصد و رفتاری را ترکیب می‌کند. افراد در این مرحله قصد دارند فوراً دست به اقدام بزنند و از تغییرات رفتاری کوچک، مانند کشیدن پنج سیگار کمتر یا به تأخیر انداختن اولین سیگار خود 30 دقیقه طولانی‌تر از پیش‌تأملی‌ها و تأملی‌ها خبر می‌دهند (دیکلیمنت و همکاران، 1991). اگر چه افراد در مرحله‌ی آمادگی، رفتار مشکل‌آفرین خود را مقداری کاهش داده‌اند، اما هنوز به ملاک عمل موثر، مانند ترک کردن سیگار، سوء‌مصرف الکل یا هروئین نرسیده‌اند. اما آنها قصد دارند در آینده‌ی بسیاری نزدیک، دست به‌چنین اقدامی بزنند. آنها در جریان ارزیابی، در مقیاس‌های تأمل و عمل نمرات بالایی می‌گیرند.

مانند هر کسی که در شرف اقدامات مهم است، افراد در مرحله‌ی آمادگی باید هدف‌ها و اولویت‌هایی را تعیین کنند. به‌علاوه، آنها باید خود را به برنامه‌ی عمل خاصی که انتخاب می‌کنند، متعهد بدانند. آنها قبلاً به فرایندهای تغییر که خودگردانی را افزایش می‌دهند پرداخته‌اند و تغییر رفتار را آغاز می‌کنند.پی‌نوشت: در مرحله‌ی آمادگی، افراد، دیگر تصمیمِ خود را برای تغییر گرفته‌اند و آمادگی لازم را برای عملی کردن و رسیدن به اهداف خود کسب کرده‌اند.

++ شما با مطالعه‌ی مراحل تغییر رفتار، متوجه خواهید شد که در کدام مرحله قرار گرفته‌اید و برای پیش‌روی به مرحله‌ی بعد به چه چیزهایی نیاز دارید.


منبع: نظریه‌های روان‌درمانی اثر پروچاسکا و نورکراس ترجمه یحیی سید‌محمدی

+ مرحله‌ی بعدی: عمل (در  پست‌های بعدی منتشر خواهد شد.)