کاتارسیس

پالایش و تخلیه روح و روان

کاتارسیس

پالایش و تخلیه روح و روان

کاتارسیس

خالیِ هر لحظه را سرشار باید کرد از هستی.
زنده باید زیست در آنات میرنده،
با خلوصِ ناب‌تر مستی.
چیست جز این؟
[نیست جز این راه.]
زنده دارد زنده‌دل دم را.
هر کجا، هر گاه
اوج بخشد کیفیت کم را.

"مهدی اخوان ثالث"
--------------------------------
--------------------------------
موجیم و وصل ما،
از خود بریدن است
ساحل بهانه ای است
رفتن، رسیدن است.

"قیصر امین پور"
----------------------------------
----------------------------------
+ بسیاری از پستهای "کاتارسیس" در تاریخ 6 فروردین و 13 فروردین 95 حذف شد و اغلب پستهای باقیمانده به موضوعاتی چون معرفی کتاب و بخشهایی از کتابها تعلق دارد.
++ "کاتارسیس" از تاریخ 12 فروردین 95، صرفا به "معرفی کتاب" اختصاص داده شد.
+++ کامنتدونی هم بسته شد :)

نویسنده

پیش‌نوشت: دوستان عزیزم؛ ابتدا «مرحله‌ی اول»، «مرحله‌ی دوم»، «مرحله‌ی سوم» و «مرحله‌ی چهارم» از «مراحل تغییر رفتار» را مطالعه بفرمایید.نگهداری

افراد در این مرحله سعی می‌کنند از برگشت جلوگیری کرده و منافعی را که در مدت عمل کسب کرده‌اند، تحکیم بخشند. به‌طور سنتی، نگهداری به عنوان مرحله‌ی ایستا در نظر گرفته شده است. با این حال، نگهداری، تداوم تغییر (نه فقدان آن) است. این مرحله‌ در مورد مشکلات مزمن از 6 ماه تا دوره‌ی نامشخصی بعد از عمل مقدماتی ادامه می‌یابد. در مورد برخی رفتارها، نگهداری می‌تواند یک عمر ادامه یابد.

قادر به رها بودن از مشکل مزمن و یا پرداختن مداوم به رفتار مغایر دیگر برای مدت بیش از 6 ماه، ملاکی است که مشخص می‌کند فرد در مرحله‌ی نگهداری است. در جریان ارزیابی، مواردی که بیانگر نگهداری هستند عبارتند از «شاید به تقویتی نیاز داشته باشم تا به من کمک کند تغییراتی ار که ایجاد کرده‌‌ام نگهدارم» و «من برای اینکه از برگشت کردن به مشکلم جلوگیری کنم به اینجا آمده‌ام». تثبیت تغییر رفتار و اجتناب کردن از برگشت، شاخص‌های نگهداری هستند.پی‌نوشت: برخی رفتارها مانند سوءمصرف مواد مخدر و محرک، به درمان و نگهداری مادام‌العمر نیاز دارند. تصور غالب این است که بعد از 3 ماه دروه سم‌زدایی در مراکز درمان اعتیاد فرد باید به زندگی سالم و طبیعی بازگردد. در صورتی که بعد از این 3 ماه، فقط، بدن فرد از مواد پاک شده است اما روانش هنوز درگیر و وابسته به مواد است. و اگر از متخصصین روانشناسی و روانپزشکی و همچنین مددکاران اجتماعی راهنمایی گرفته نشود فرد شروع به از سر گیری رفتار گذشته خود خواهد کرد.

شاید اطلاع داشته باشید که در برخی مراکز درمان اعتیاد، افراد بعد از سال‌ها ترک همچنان به طور هفتگی یا ماهیانه به مرکز رجوع می‌کنند و در جلساتِ آموزشی شرکت می‌کنند. این جلسات به نگهداری تغییر کمک شایانی می‌کند.

++ شما با مطالعه‌ی مراحل تغییر رفتار، متوجه خواهید شد که در کدام مرحله قرار گرفته‌اید و برای پیش‌روی به مرحله‌ی بعد به چه چیزهایی نیاز دارید.


منبع: نظریه‌های روان‌درمانی اثر پروچاسکا و نورکراس ترجمه یحیی سید‌محمدی

+ پایان مراحل پنجگانه تغییر رفتار