بخشــــــی از مقــــدمه کتاب: 


کتاب حاضر درباره‌ی روشی انقلابی و در عین حال بی‌نیاز از دارو برای درمان افسردگی است که «شناخت‌درمانی» نامیده می‌شود. کلمه‌ی «شناخت» به مفهوم اندیشه یا درک است. شناخت‌درمانی مبتنی بر نظریه‌ی ساده‌ای است که می‌گوید به جای حوادث بیرونی، افکار و طرز تلقی‌های شماست که روحیه‌ی شما را شکل می‌دهد.

حتماً متوجه شده‌اید که در هنگام ناراحتی، از خود و از جهان برداشت بدبینانه می‌کنید. در حالت افسردگی ممکن است بگویید: «بی‌فایده است، من بازنده هستم، دیگر رنگ شادی را نخواهم دید.» در نگرانی و هراس احتمالاً این فکر به ذهنتان می‌رسد: «اگر کنترلم را از دست بدهم و سقوط کنم چه اتفاقی خواهد افتاد؟» هنگام بحث با همسرتان ممکن است به خود بگویید: «چه خودخواه، چه از خود راضی.» با آنکه افکار منفی به‌تنهایی اغلب اشتباه و غیرمنطقی هستند، به گونه‌ای فریبکارانه واقع‌بینانه به نظر می‌رسند؛ به طوری که گمان می‌کنید وضع به همان بدی است که به نظر می‌رسد. شناخت‌درمانی می‌تواند شما را از شر این قبیل روحیات ناخوشایند نجات دهد و طرز تلقی مثبت‌تر و واقع‌بینانه‌تری در شما ایجاد کند.

با آنکه شناخت‌درمانی در زمان نخستین انتشار روانشناسی افسردگی تا حدود زیاد ناشناخته بود، امروزه این روش در زمره‌ی یکی از مرسوم‌ترین شیوه‌های درمانی در سطح جهان قرار گرفته است. پژوهش‌های گسترده‌ای که به کمک «موسسه ملی سلامت فکر» در دانشگاه‌ها و مراکز درمانی سرتاسر آمریکا صورت گرفته ثابت کرده است که شناخت‌درمانی به اندازه و به همان سرعت استفاده از داروهای ضدافسردگی به درمان افسردگی کمک می‌کند. از اینها جالب‌تر، پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که شناخت‌درمانی در مقایسه با دارودرمانی تأثیرات پایدارتری روی بیماران بر جای می‌گذارد. با این حساب شناخت‌درمانی نه‌تنها تأثیر فوری دارد و افسردگی را به سرعت برطرف می‌کند، بلکه با کاستن از فشارهای عصبی و ایجاد امیدواری به آینده شما را در موقعیتی قرار می‌دهد تا باقیمانده سال‌های عمر خود را بهتر بگذرانید.از حال بد به حال خوب

سهیلا نوشت:

اگر تصمیم گرفتید که این کتاب را تهیه کنید حتماً ترجمه آقای قراچه داغی را تهیه کنید. من در ابتدا کتابی با مترجم دیگر را تهیه کردم که در سطحی بسیار افتضاح ترجمه شده بود! در نتیجه مجبور شدم که بار دیگر این کتاب را تهیه کنم.

اگر چه کتاب معرفی‌شده برای درمان افسردگی نگاشته شده است اما برای همه‌ی ما که گاهاً و یا شاید بیشتر اوقات، افکاری غیرمنطقی و منفی داریم و چوبِ این افکار را هم می‌خوریم، کاربردی‌ست.

فهرست کتاب را حتماً مطالعه بفرمایید و با بخش‌های مختلف آن آشنا شوید. شاید برخی از مطالب مورد بررسی، موضوعِ مسئله‌ی شخصِ شما باشد.
فهـــــــــــرست کتاب:

پیشگفتار (از دکتر عیسی جلالی)

مقدمه

بخش اول: شناخت روحیه

فصل 1: می‌توانید احساس خود را تغییر دهید

فصل 2: چگونه روحیه‌ی خود را اندازه بگیریم

فصل 3: تشخیص روحیه

فصل 4: آیا باید احساس خود را تغییر دهید؟

بخش دوم: احساس خوب

فصل 5: چگونه احساس خود را تغییر دهیم

فصل 6: ده را برای سالم‌اندیشی

فصل 7: چگونه نظام ارزشی سالمی بسازیم

فصل 8: شناخت‌درمانی در عمل

فصل 9: علل تنبلی

فصل 10: نسخه‌ای برای تنبل‌ها

بخش سوم: احساس اطمینان

فصل 11: درک اضطراب

فصل 12: چگونه می‌توانید با هراس‌های خود بجنگید و پیروز شوید

فصل 13: مسئله‌ی ترس از مرگ

فصل 14: اضطراب اجتماعی

فصل 15: اضطراب صحبت در برابر جمع

فصل 16: چگونه مصاحبه‌ی خوبی داشته باشیم

فصل 17: ترس از امتحان و انجام کار

بخش چهارم: چگونه با ارتباط بهتر روابط بهتر ایجاد کنیم

فصل 18: ارتباط خوب و بد

فصل 19: پنج رمز ارتباط صمیمانه

فصل 20: چگونه ارتباط بهتری ایجاد کنیم

فصل 21: کنار آمدن با آدمهای مشکل

فصل 22: مشکل برقراری ارتباط

بخش پنجم: دارو درمانی

فصل 23: آنچه باید درباره‌ی داروهای اعصاب بدانید

بخش ششم: ویژه‌ی درمانگرها و بیماران کنجکاو

فصل 24: موفقیت و شکست برنامه‌ی درمان

فصل 25: برقراری ارتباط با بیماران سخت‌گیر

فصل 26: تعیین دستور جلسه

فصل  27: برنامه‌های خودیاریمشخصـــــات کتاب:

عنوان: از حال بد به حال خوب

موضوع: شناخت‌درمانی

نویسنده: دکتر دیوید برنز

مترجم: مهدی قراچه داغی

ناشر: آسیم

سال انتشار: 1393(چاپ سی و هفتم)

تعداد صفحات: 639

قیمت: 32000 تومان