کاتارسیس

پالایش و تخلیه روح و روان

کاتارسیس

پالایش و تخلیه روح و روان

کاتارسیس

خالیِ هر لحظه را سرشار باید کرد از هستی.
زنده باید زیست در آنات میرنده،
با خلوصِ ناب‌تر مستی.
چیست جز این؟
[نیست جز این راه.]
زنده دارد زنده‌دل دم را.
هر کجا، هر گاه
اوج بخشد کیفیت کم را.

"مهدی اخوان ثالث"
--------------------------------
--------------------------------
موجیم و وصل ما،
از خود بریدن است
ساحل بهانه ای است
رفتن، رسیدن است.

"قیصر امین پور"
----------------------------------
----------------------------------
+ بسیاری از پستهای "کاتارسیس" در تاریخ 6 فروردین و 13 فروردین 95 حذف شد و اغلب پستهای باقیمانده به موضوعاتی چون معرفی کتاب و بخشهایی از کتابها تعلق دارد.
++ "کاتارسیس" از تاریخ 12 فروردین 95، صرفا به "معرفی کتاب" اختصاص داده شد.
+++ کامنتدونی هم بسته شد :)

نویسنده

انواع مردان


انواع مردان، شیوه‌ای عمیق، دقیق و کاربردی برای شناخت مردان

 بر اساس نظریه‌ی نمادهای اسطوره‌ای در روان‌کاوی یونگ

+++


پیشنهاد می‌کنم پیش از مطالعه‌ی این کتاب، کتاب «انسان و سمبول‌هایش» اثر کارل گوستاو یونگ را مطالعه بفرمایید.

+++

 

بخش‌هایی از یادداشت نویسنده:

کتاب انواع مردان، روان‌شناسی مردان است از دیدگاه زنی که دهه‌های متوالی درباره‌ی مردان مطالعه کرده است. در این کتاب درباره‌ی خطاها و مشکلات مردان سخن گفته‌ام و در موردِ اهمیت توجه به نکات مثبت در آنها حرف زده‌ام. این کتاب را از دیدگاه شاهدی دلسوز به رشته‌ی تحریر درآورده‌ام.

من روان‌پزشک (تحلیل‌گر یونگی) هستم و در دانشگاه کالیفرنیا تدریس می‌کنم؛ جلسات مشاوره‌ی خصوصی زیادی با مردان و زنان دارم و در برخی موارد نقش مربی، همکار و حتی دوست آن‌ها را بر عهده می‌گیرم. همچنین دختر محبوب پدرم هستم و پدرم به خاطر موفقیت‌هایم به من افتخار می‌کند. به همین دلایل با دنیای مردسالاری و پدرسالاری به خوبی آشنا هستم. یک پسر و یک دختر دارم که هر دوی آنها اوایل دهه‌ی هفتاد به دنیا آمده‌اند؛ یعنی همان دوره‌ای که جنبش زنان آغاز شد!

 

دیدگاهی جامع نسبت به روان‌شناسی

کتاب انواع مردان دیدگاهی جامع نسبت به روان‌شناسی دارد. این دیدگاه از عمق کافی برخوردار است و تلاش می‌کند به منظور رسیدن به یکپارچگی در مردان، تناقض‌های موجود در آنها را شناسایی کند. چنین دیدگاهی نتیجه‌ی سال‌ها پژوهش و تجربیاتم در روان‌شناسی است. در طول این سال‌ها تلاش کرده‌ام آگاه شوم در دل و سر مردان و زنان چه می‌گذرد.

 

هنگامی که آن‌چه را که از نظر کهن‌الگویی درست است آگاهانه انکار و سرکوب می‌کنیم، با نشانه‌های بیماری و درد در بدن و رویاهای‌مان روبه رو می‌شویم. شناختن کهن‌الگوها و ابزار آن‌ها در زندگی شخصی، پس از مدتی باعث سبکی و آرامش خواهد شد.

 

همچنین لازم است با پدیده‌ای به نام رشدِ آگاهانه آشنا شویم. در دو دهه ی گذشته آموخته‌ایم که چگونه نگاه کلیشه‌های می‌تواند توان بالقوه‌ی ما را محدود سازد. در این دوره بسیاری از این نکته آگاه شدند که چگونه زندگی در فرهنگی پدرسالار می‌تواند روی شخصیت‌شان اثر بگذارد. ارزش‌ها و باورهای ما توسط فرهنگی که در آن زندگی می‌کنیم شکل می‌گیرد و خود را در قوانین و عادات‌مان نشان می‌دهد.

 

کهن‌الگوهای مردانه و زنانه در هر انسانی وجود دارد. با شناختن این کهن‌الگوها می‌توانید درک شهودی خود را تقویت کنید. شناختن این کهن‌الگوها مثل این است که برای اولین بار جلوی آینه می‌روید و با خود رو‌به‌رو می‌شوید. این کتاب را برای همه‌ی مردان و زنانی نوشتم که می‌خواهند خود را به خوبی بشناسند.

+++

 

مشخصات کتاب

عنوان: انواع مردان، شیوه‌ای عمیق، دقیق و کاربردی برای شناخت مردان بر اساس نظریه‌ی نمادهای اسطوره‌ای در روان‌کاوی یونگ

موضوع: مردان -- روان‌شناسی/ نمونه ازلی/ خدایان یونانی -- روان‌شناسی/ اساطیر یونانی -- روان‌شناسی

نویسنده: ژان شینودا بولن

مترجم: فرشید قهرمانی

ناشر: بنیاد فرهنگ زندگی

سال انتشار: 1392(چاپ پنجم)

تعداد صفحات:338

قیمت:14500 تومان