تقدیـــــــــــــــــر زنان 
                          کجا رقم می خورد؟
                   چگونه می توان آن را تغییر داد؟
تقدیر زنان_ورنا کست

  سخن ناشر

 

   عقده یعنی گذشته. همه‌ی ما چون گذشته داریم، پس عقده نیز داریم. شما پدر و مادر خود را چگونه درک کرده‌اید؟ درک شما از پدر، عقده‌ی پدر و درک شما از مادرتان، عقده‌ی مادر را در شما شکل می‌دهد. ممکن است شما پدرتان را به شکل یک حامی و پشتیبان قوی درک کرده باشید، که این امر شما را صاحب عقده‌ی مثبت پدر می‌کند و اگر احیانا خدایی نکرده پدرتان غایب بوده یا برخورد نامناسبی با شما داشته است، شما صاحب عقده‌‌ی منفی پدر خواهید بود. در این کتاب از تاثیر متنوع عقده‌های مثبت و منفی بسیار خواهید شنید.

این‌که شما حتما پدر و مادر داشته‌اید موضوعی نیست که عقده را ایجاد می‌کند. حتی اگر آن‌ها وجود نداشته باشند، شما ممکن است با جانشینان پدر و مادر زندگی کرده باشید، و یا بنا به تعریف‌هایی که از آنان شنیده‌اید برداشتی از آن‌ها داشته باشید.

عقده‌ی پدر و مادر دو عنصر اصلی است که در ناخودآگاه شما نقشی جدی ایفا می‌کنند و زندگی شما را کاملا در سلطه‌ی خود دارند. مهم نیست سن شما چقدر است و یا اینکه رئیس شرکت بزرگی هستید، یا در هر جایگاه دیگری قرار گرفته‌اید. یونگ درباره‌ی عقده می‌گوید: «امروزه همه می‌دانند انسان عقده دارد. آنچه هنوز به‌خوبی درک نشده این است که عقده‌ها هم می‌توانند ما را داشته باشند.»

در روانشناسی تحلیلی ایگو (من)، بخش خودآگاه شما را شامل می‌شود. شما با ایگوی خود امورات روزمره‌تان را انجام می‌دهید. این‌که ما فکر می‌کنیم می‌توانیم با برنامه‌ریزی بر دنیا و آینده تسلط داشته باشیم، تصوری است که در سطح خودآگاه و ایگوی ماست.

ایگوی ما شغل، همسر و مسیری را برای‌مان انتخاب می‌کند و باور دارد که بهترین کار ممکن را انجام داده است و حتما هم از این مسیر به نتیجه خواهد رسید! و شاید هم تا مدتی با انتخابی که اجام داده‌ایم احساس خاص بودن کنیم و یا دچار غرور شویم، در صورتی که هنوز تا نتیجه‌ی قطعی فاصله داریم. این غرور کاذب نشان از این است که درک ما محدود به ایگو شده است.

درک زندگی در سطح ایگو (خودآگاه) موجب نمی‌شود اقدامات و تمایلات ناخودآگاه از حرکت باز ایستد. همان‌گونه که گفتیم ناخودآگاه ما (از جمله عقده‌های ما که موضوع اصلی این کتاب است) در حال انجام کار خود است.

اگر با ناخودآگاه خود در ارتباط قرار نگیریم و در نتیجه از پیام‌های آن بهره نگیریم مجبوریم دائم شاهد شکست‌های پی‌در‌پی ایگو باشیم که در نهایت ما را از زندگی سرخورده می‌کند.

در جامعه فراوان می‌شنویم: «تقدیر» کسی این طور بوده است که ... این امر حکایت و واقعیت تلخی را بیان می‌کند که اگر به عقده‌هاتی خود هوشیار نشویم باید با یک داستان و اتفاق تکراری و شکست مداوم یا احساس تلخ همیشگی نسبت به زندگی، علی‌رغم داشتن دستاوردهای بیرونی فراوان، همسفر باشیم.

این کتاب دعوتی است برای رها شدن از اسارت عقده و یافتن اقتدار شخصی در زندگی.

 

سید سهیل رضایی

رئیس هیئت مدیره بنیاد فرهنگ زندگی


__________________________

بخش‌هایی از کتاب تقدیـــــــــــر زنان:

·         خیلی مهم است که زنان پیوسته تلاش کنند احساسات خود را درباره‌ی هویت خود و آسیب‌پذیری‌های آن بپذیرند و به جای آن‌که خودشان را به راحتی با فرضیه‌های موجود درباره‌ی هویت زنان تطبیق دهند، در همه‌ی تجربه‌هایی که دارند در جستجوی هویت خود باشند.

·         ما پیوسته با این طرز فکر روبرو می‌شویم که هر آنچه «زنانه» است خطرناک هم هست. قدرت خدابانوان (در اسطوره‌ها) در زمینه‌ی تولد و مرگ، باروری و ناباروری، عشق و نفرت و هر آنچه مربوط به زندگی است، اغلب اوقات به زنان واقعی فرافکنی می‌شوند. چنین کاری اشتباه است، چون چنین فرافکنی‌هایی بیانگر نوعی ترس از قدرت زنانه است. ترسی که در این حقیقت ریشه دارد که زنان یا بی‌ارزش شده‌اند و یا ایده‌آل‌سازی، اما هستی واقعی آن‌ها به‌طور کامل درک نشده و ارج داده نشده است.

·         برای این‌که زنان بتوانند روابطی را ایجاد کنند که در خلال آن‌ها خویشتن خودشان را پرورش دهند و خودشان باشند، لازم است تجربه‌ها و عواطف‌شان را با دوستان هم‌جنس خود در میان بگذارند؛ البته به شرطی که به خاطر فشار جامعه یا خانواده مبنی بر این که زنان باید وارد رابطه با جنس مخالف شوند، چنین روابط دوستانه‌ای در جایگاه دوم اهمیت قرار نگیرند. همچنین زنان به این طرق، در بافت یک رابطه نسبت به دامنه گسترده‌تری از احساسات خود آگاهی می‌یابند.

·         هر زمان که موضوعی حیاتی در زندگی به وجود می‌آید عقده‌ها شکل می‌گیرند.

·         عقده‌ها هسته هیجانی شخصیت ما را تشکیل می‌دهند. هر زمانی که فرد برخوردی دردناک یا مهم با رویدادی بیرونی دارد یا در محیط زندگی با خواسته‌ای روبرو می‌شود که او را پریشان می‌کند یا به طریقی ظرفیت لازم برای کنار آمدن با آن را ندارد، عقده‌ها برانگیخته می‌شوند.

·         عقده‌ها آن صحنه‌هایی از زندگی افراد را بازآفرینی می‌کنند که در آن‌ها هیجانات شدیدی وجود داشته است.

·         عقده‌ها فقط از یک موقعیت تکان‌دهنده ناشی نمی‌شوند، بلکه بیشتر شبیه به انتظاری تعمیم‌یافته هستند.

·         عقده‌ها معمولا به عنوان عاملی بازدارنده در نظر گرفته می‌شوند که افراد را وادار می‌کند همیشه به شیوه‌ای خاص، تکراری و کلیشه‌ای به موقعیت‌هایی واکنش نشان دهند که نیازمند پاسخ‌هایی متفاوت و متنوع هستند.

·         هنگامی که قلمرو عقده‌ها آغاز می‌شود، آزادی اراده ما به پایان می‌رسد.

 

ü       جملاتی از فصل یک و دو کتاب تقدیر زنان

 

-------------------------------------------

سهیلانوشت:

   مکتب یونگ، مکتبی فوق‌العاده شگفت‌انگیز و عجیب است. خواندن هر اثری از این مکتب درها و در ادامه‌ی آن مسیرهایی را به روی ما می‌گشاید که با نخواندن هر اثر، وجهی شگفت از زندگی خویش را از دست خواهیم داد. و چه از دست دادن بدی خواهد بود! پیشنهاد بنده این است که آثار منتشر شده از بنیاد فرهنگ زندگی را بخوانید و ببینید که روان ما انسان‌ها چقدر پیچیده و جالب و چقدر وجود ما پرعظمت است. کتاب تقدیر زنان را هر زنی باید بخواند. آشنایی با عقده‌ها هر مرد و زنی را از بند تکرار مکررات ناکامی‌های زندگی رها خواهد کرد. البته اگر و تنها اگر این آشنایی موجب عملکردی متفاوت و بهتر از عملکرد پیشین شود. ورنا کست در این کتاب می‌گوید هدف این نیست شما از خود بپرسید که آیا عقده مثبت یا منفی پدر و مادر دارید. هدف این است که تشخیص دهید در چه مواقعی عقده خود را نشان می‌دهد و این عقده‌ها چه تاثیری بر شما و روابط شما با دیگران می‌گذارد، در چه مواقعی طبق خواسته‌های عقده عمل می‌کنید و چه واکنش، رفتار و عملکرد درستی را می‌توانید جایگزینِ رفتارهای تکراری و ناکام‌کننده‌ی ناشی از عقده کنید.

_________________

تقدیر زنان

------------------------------------------

مشخصــــات کتاب:

عنوان: تقدیر زنان کجا رقم می‌خورد؟ چگونه می‌توان آن را تغییر داد؟

موضوع: عقده‌ها – مادر و کودک

نویسنده: ورنا کست (Verena Kast)

مترجم: ساره سرگلزایی

ناشر: بنیاد فرهنگ زندگی

سال انتشار: 1394

تعداد صفحات: 134
معرفی کتاب شهامت اثر دبی فورد
معرفی کتاب زندگی برازنده من اثر کارول اس پیرسون و هیو کی مار