دختری در قطار


«مثل سگی؛ اون سگایی که کسی نمیخوادشون و تمام عمرشون بدرفتاری دیدهند. هر قدر دلت بخواد میتونی بهشون لگد بزنی، ولی باز برمیگردند پیشت. ونگ میزنند و دُم تکون میدن. التماس میکنند. امیدوارند این بار قضیه فرق کنه، این بار کارِ درستی میکنند و آدمه عاشقشون میشه. تو هم همینطوری هستی؛ مگه نه، ریچل؟ تو عین سگی.»

ص 403| دختری در قطار

 


سهیلا نوشتـــ: به اینجای کتاب که رسیدم، از این همه وقاحت «تام» همسرِ سابقِ «ریچل» حالم بههم خورد. ریچل در بدترین شرایط زندگیش تنها رها شده؛ آن هم توسط ِ تام، کسی که روزهای خوشی با هم داشته‌اند. کسی که دروغگو و تحقیرکنندهی قهاریست. یک خائن واقعی که بدترین رفتارها را با آدمهای وابسته بهخود انجام میدهد. با وجود رو شدن شخصیت واقعیاش همچنان از بالا به دیگران نگاه میکند و خودش را در مرکز هستی میبیند، خودش را محق میداند که هر طور دلش میخواهد رفتار کند و حرف بزند. دیگران را فریب بدهد و زندگی خودخواهانهی خود را پیش ببرد.

ریچل شبیه به خیلی از آدمهاست. خیلی از آدمها در روابط گذشته‌ی خود می‌مانند، مرهمها و زخمهای گذشته را تازه نگهمیدارند، به تماشای آنها مینشینند و حال و آینده را به کامِ خود و دیگران تلخ می‌کنند. آدمهایی که دنبالِ تغییر حالِ خود هستند ولی صرفاً بلدند حالتشان را برای مدتی کوتاه تغییر بدهند نه حالشان را. با امید بستنهای واهی به رابطهای که تمام شده، با الکل، با مواد مخدر، با معشوقهای متنوع ، با تخیل، با خشونت و ... . اما با تمام راهکارهای نادرست خود مسبب حقارت وجودشان میشوند. و مجوز تحقیر شدن توسط دیگران را صادر میکنند. با وجود تمام تحقیرشدنها در رابطه میمانند. میمانند و میگَندند.دختری در قطار (۲۰۱۵) به انگلیسی :(The Girl on the Train)  یک رمان دلهره‌آور اثر پائولا هاوکینز نویسنده بریتانیایی است.

رمان در آغاز انتشارش در صدر فهرست پرفروشترین کتاب‌های داستان نیویورک‌تایمز، به تاریخ اول فوریه سال ۲۰۱۵ و سیزده هفته متوالی در صدر لیست به تاریخ ۲۶ مارس ۲۰۱۵ قرار داشت. بیشتر منتقدان کتاب را جلد دوم « دختر گم‌شده » (کتاب مشهور سال ۲۰۱۲) می‌دانند.

تا ماه مارس ۲۰۱۵ یک میلیون جلد و تا آوریل یک و نیم میلیون جلد از کتاب به فروش رفت. این کتاب در جدول کتاب‌های پرفروش دارای جلد گالینگور به مدت ۲۰ هفته شماره یک بود، طولانی‌ترین مدتی که یک کتاب تاکنون توانسته است شماره یک باشد. تا اوت ۲۰۱۵ فقط در آمریکا سه میلیون جلد از کتاب به فروش رفت.

شرکت دریم‌ورکس در سال ۲۰۱۴ حقوق انحصاری ساخت فیلم را بدست آورد.

منبع: ویکی پدیامشخصات کتاب: 


عنوان: دختری در قطار

موضوع: داستانهای انگلیسی_ قرن 20م

نویسنده: پائولا هاوکینز

مترجم: مهرآیین اخوت

ناشر: هیرمند

سال انتشار: 1395 (چاپ چهاردهم)

تعداد صفحات: 412

قیمت: 23000 تومان