کاتارسیس

پالایش و تخلیه روح و روان

کاتارسیس

پالایش و تخلیه روح و روان

کاتارسیس

خالیِ هر لحظه را سرشار باید کرد از هستی.
زنده باید زیست در آنات میرنده،
با خلوصِ ناب‌تر مستی.
چیست جز این؟
[نیست جز این راه.]
زنده دارد زنده‌دل دم را.
هر کجا، هر گاه
اوج بخشد کیفیت کم را.

"مهدی اخوان ثالث"
--------------------------------
--------------------------------
موجیم و وصل ما،
از خود بریدن است
ساحل بهانه ای است
رفتن، رسیدن است.

"قیصر امین پور"
----------------------------------
----------------------------------
+ بسیاری از پستهای "کاتارسیس" در تاریخ 6 فروردین و 13 فروردین 95 حذف شد و اغلب پستهای باقیمانده به موضوعاتی چون معرفی کتاب و بخشهایی از کتابها تعلق دارد.
++ "کاتارسیس" از تاریخ 12 فروردین 95، صرفا به "معرفی کتاب" اختصاص داده شد.
+++ کامنتدونی هم بسته شد :)

نویسنده

دنیای سوفی


... درنهایت باید یک روز چیزی از هیچ به وجود آمده باشد...

... تنها چیزی که برای فیلسوف خوب شدن لازم است ویژگی تحیر است...

... توازن نامتعادل قدرت بین نیروهای خیر و شر...

... هیچ‌چیز نمی‌تواند از هیچ به وجود بیاید...

... هوشمندانه‌ترین اسباب‌بازی دنیا...

... «پیشگو» سعی در پیش‌بینی چیزی دارد که کاملاً غیرقابل‌پیش‌بینی است...

... دل‌تنگی برای برگشتن به جایگاه حقیقی روح...

... دختر توی آیینه با هر دو چشم چشمک زد...

... طی کردن فقط بخشی از راه به معنای گم کردن راه نیست...

... یک کشتی حامل ژن در حال گذر از پهنه‌ی زندگی...

... ما هم غبار ستاره‌هاییم...
بخشی‌هایی از یادداشت مترجم:

کتابی که پیش رو دارید همچون کتاب‌های دیگر گوردر از ویژگی‌ها، نکات ظریف و بسیار جالبی برخوردار است. ازآنجایی‌که کتاب از متن اصلی یعنی نروژی ترجمه‌شده سعی کرده‌ام هدف اصلی متن که همانا آشنایی جوانان با پیشینه‌ی تاریخی و طرز تفکر گذشتگان است در ترجمه نیز حفظ گردد. حفظ سطح نوشتاری کتاب در ترجمه را یکی از وظایف مهم خود دانسته‌ام تا اصالت و جزئیات نوشتاری متن محفوظ مانده و برای مطالعه‌ی جوانان یعنی صاحبان اصلی کتاب مفهوم باشد.


لازم می‌دانم توجه خواننده‌ی گرامی را حین مطالعه به دو موضوع مهم جلب نمایم:


1. مطالعه‌ی سیر تاریخی فلسفه می‌تواند ازلحاظ جنبه‌های فلسفی آن بسیار جالب و قابل‌توجه باشد. همان‌گونه که نویسنده بارها در متن تکرار کرده هر تفکر یا پدیده‌ای که با انسان‌ها در ارتباط بوده دستخوش تناقض و جنبه‌های ضدونقیض شده است. به تکرار در طول تاریخ شاهد افراط‌وتفریط‌ها، زیاده‌طلبی‌ها و تأثیر خلق‌وخوی انسان در زمینه‌های مختلف علمی و سیاسی و اجتماعی بوده‌ایم. توجه به این موضوع که همواره نظریات و اعمال انسان‌ها باید با دیدی شکاکانه موردبررسی قرار گیرد یکی از موضوعات مهم کتاب است. گوردر نیز مکرراً سوفی را نسبت به نتیجه‌گیری شتاب‌زده بر حذر می‌دارد. تأکید بر محدودبودن وسعت دید و دامنه‌ی آگاهی انسان نیز در طول کتاب بر خواننده اثبات می‌گردد و این موضوع می‌تواند در چگونگی روند پیشرفت و پیشبرد جامعه به‌ویژه نزد روشنفکران و جوانان بسیار مهم و اساسی باشد.


2. توجه به سیر تاریخی کتاب می‌تواند از موضوع فلسفی آن‌هم جالب‌تر و آموزنده‌تر باشد. کتاب با پیش سقراطی‌ها و شرایط اجتماعی- سیاسی و چگونگی پیشرفت و تکامل نظریات غالب آن دوران آغاز می‌گردد. نکته‌ی جالب‌توجه این است که در کنار سیر تحولات علمی- فلسفی اروپا شاهد تأثیر تحولات سیاسی- اجتماعی بر روند پیشرفت علم و فلسفه نیز خواهیم بود. از همان ابتدا می‌بینیم که چگونه قوانین حاکم بر جامعه حکیمی را به مرگ محکوم می‌کند و عالمی را از شهر بیرون می‌راند و حتی در دوره‌ای به بستن آکادمی افلاطون مبادرت می‌نماید. باوجوداین تجسس و پیشرفت‌های علمی ادامه می‌یابد و به تکنولوژی و پیشرفت‌های کنونی منجر می‌گردد. به تکرار شاهد این موضوع هستیم که پیشرفت و تکامل حتی در بدترین و سیاه‌ترین دوره‌ها ادامه می‌یابد و تحولات عظیم علمی و سیاسی-‌اجتماعی به همراه دارد. علاوه بر این مطالعه‌ی کتاب به ما می‌آموزد که هیچ‌چیز اتفاقی نیست و هر دستاوردی هزینه‌ی خاص خود را دارد و نکته‌ی مهم اینکه باوجودی که هیچ‌یک از نظریات فلاسفه کامل و همه‌جانبه نبوده اما همواره سیری طبیعی و روبه‌پیشرفت داشته است. همواره نسل بعدی به تکمیل نظریات نسل قبل پرداخته و آن را با نیازها و شرایط جدید مردم و جامعه تطبیق داده است. و درنهایت قرن‌هاست که انسان نقش خود را به‌عنوان تصمیم‌گیرنده‌ی اصلی روی این کره‌ی خاکی پذیرفته به ایجاد تغییر و تحولات لازم جهت دستیابی به زندگی راحت‌تر پرداخته است.


  و اما ساختار داستانی کتاب نیز به نوع خود جالب و قابل تعمق است. قهرمان داستان دختری چهارده‌ساله به نام سوفی و فیلسوفی مرموز و ناشناس است که وظیفه‌ی آموزش فلسفی سوفی را به عهده دارد. ظاهراً ساختار تخیلی کتاب از رمان معروف میشائل انده ی آلمانی به نام داستان بی‌پایان اقتباس‌شده که آن کتاب هم از محتوا و موضوع منحصربه‌فرد و قابل تعمق برخوردار است. در اثر جاودانه‌ی انده شخصیت اصلی داستان به دنیای تخیلات وارد می‌شود و به نجات سرزمین مورد تهدید قرارگرفته‌ی تخیلات می‌آید. در دنیای سوفی عکس این جریان صورت می‌گیرد. ساختار تخیلی داستان و شخصیت‌های دنیای سوفی بر اساس هدف و مأموریت اصلی کتاب یعنی آشنایی جوانان با پیشینه‌ی فلسفی- تاریخی انتخاب و در همین رابطه نیز بین خطوط موضوعات و محاوره‌های جالب و عمیقی بین شخصیت‌های اصلی تعبیه‌شده است.
  مشخصات کتاب:
  عنوان: دنیای سوفی
  موضوع: فلسفه- داستان- تاریخ/ داستان‌های نروژی، قرن20م.
  نویسنده: یاستین گوردر
  مترجم: مهرداد بازیاری
  قطع: پالتویی
  ناشر: هرمس
  سال انتشار: 1392 (چاپ پنجم)
  تعداد صفحات:630
  قیمت:15000تومان  سهیلا مهین روستا

  دنیای سوفی

  رمان

  یاستین گوردر