روانشناسی زنان


سهیلانوشت: از آنجایی که کتاب «روان‌شناسی زنان» مجموعه‌ای از مقالات تخصصی یک روانکاو است، بهتر است پیش از مطالعه‌ی این اثر، مطالعاتی در زمینه‌ی روانکاوی و نظریه‌ی زیگموند فروید داشته باشید.کوتاه، از مقدمه‌ی کتاب «روان‌شناسی زنان»:

  • ·         هورنای در «مسئله‌ی آرمان تک‌همسری» با «جانبداری مغرضانه از مردان» مخالفت می‌کند و این عقیده‌ی رایج را که مردها بیش از زن‌ها «به چندهمسری گرایش دارند» مردود می‌شمارد و آن را نظری نامستدل و غیرمنطقی توصیف می‌کند. در مورد اهمیت روان‌شناختیِ احتمالِ آبستنی پس از مقاربت هیچ اطلاعات مفیدی وجود ندارد. به علاوه این نظریه که دلیلِ تمایل زن به آمیزش جنسی «غریزه‌ی تولیدمثل» است و پس از آبستنی این تمایل از بین می‌رود از پشتوانه‌ی منطقی برخوردار نیست.

    ·         دکتر هورنای در «تنش پیش از قاعدگی» این فرضیه را مطرح می‌کند که تنش‌های مختلف زنان مستقیمأ نتیجه‌ی فرایندهای فیزیولوژیکی جهت آمادگی برای بارداری هستند. هر گاه چنین تنش‌هایی ایجاد می‌شود، زن با «تضادهای مربوط به میل بچه‌دار شدن» روبرو است.

    ·         هورنای در «مشکلات ازدواج» از نظریات فروید در باب عقده‌ی ادیپ و فرایندهای ناخودآگاه و تضادهای روان‌رونجوری بهره می‌برد و به برخی از تضادها که روان‌شناسی مردگرایانه در ازدواج پدید می‌آورد اشاره می‌کند. شوهر به هنگام ازدواج هنوز بسیاری از تلقی‌های گذشته‌اش را نسبت به مادر در سر دارد _تلقی‌هایی که بر مبنای آن‌ها مادر موجودی احترام برانگیز و قدیس است که پسر هرگز نتوانسته به طور کامل راضی‌اش کند. زن نیز در ازدواج دستخوش مشکل سردمزاجی، دفعِ مرد، اضطراب زن و همسر و مادر بودن و «توسل به نقش خیالی یا دلخواه مردانه» است.

    ·         «مشکلات ازدواج با تکیه بر حس وظیفه‌شناسی و گذشت یا آزاد گذاشتن کامل غرایز حل نمی‌شود... موفقیت ازدواج منوط به این است که زن و مرد قبل از ازدواج به ثبات عاطفی رسیده باشند.» تحقیقات و شواهد گذشته و حال درباره‌ی ازدواج بر ضرورت بده بستان دلالت دارند. دکتر هورنای بر ضرورت انصراف باطنی از مطالبات خود از همسر تأکید می‌کند. «منظورم مطالباتی است که نه میل و آرزو، بلکه تقاضایند.»

 


یادداشت پشت جلد:

کارن هورنای در «روان‌شناسی زنان» به عنوان یکی از پیشگامان پسیکانالیز برخی از تعاریف فروید را درباره‌ی رشد روانی_جنسی زیر سوال برد. هورنای درباره‌ی مسئله‌ی زنانگی با تکیه بر مشاهدات بالینی، فرضیه‌های خود و تعاریف فروید را به دقت محک می‌زند و به سردمزاجی، آرمان تک‌همسری، تضادهای مادر، بی‌اعتمادی میان دو جنس، آزارخواهی زنان و نیاز رنجورانه به عشق می‌پردازد.

کارن هورنای (1885_1952)، از بنیان‌گذاران مجمع پیشرفت پسیکانالیز و انستیتوی آمریکایی پسیکانالیز از دانشگاه برلین در رشته‌ی پزشکی و روانپزشکی فارغ‌التحصیل شد. دکتر هورنای سخنران کنگره‌های بین‌المللی بسیاری از جمله بسیاری از جمله کنگره‌ی تحلیل غیرتخصصی به ریاست زیگموند فروید بود     .فهرست:

مقدمه

۱. خاستگاه عقده‌ی اختگی در زنان

۲. فرار از زنانگی

عقده‌ی نرینگی در زنان از نگاه مردان و زنان

۳. زنانگی سرکوب‌شده

سردمزاجی زنان از دیدگاه روانکاوی

۴. مسئله‌ی آرمان تک‌همسری

5. تنش پیش از قاعدگی

6. بی‌اعتمادی میان زن و مرد

7. مشکلات ازدواج

8. وحشت از زن

ملاحظاتی در باب تفاوت خاص وحشت مرد و زن از یکدیگر

9. انکار واژن

بررسی معضل اضطراب‌های تناسلی خاص زنان

10. عوامل روانزا در اختلالات عملکردی زنان

11. تضادهای مادری

12. ارجگذاری بیش از حد به عشق

بررسی زن متعارف امروزی

13. مسئله‌ی آزارطلبی زنان

14. تغییرات شخصیت در دختران نوبالغ

15. نیاز روان‌رنجورانه به عشق   مشخصات کتاب:

عنوان: روان‌شناسی زنان

موضوع: 1. زنان_روان‌شناسی. 2. امور جنسی_روان‌شناسی

نویسنده: کارن هورنای

مترجم: سهیل سُمّی

ناشر: ققنوس

سال انتشار: 1384 (چاپ سوم)

تعداد صفحات: 318