سیر عشق


یادداشت پشت جلد:


اینکه سالهای سال به خوبی و خوشی در کنار هم زندگی کنیم به چه معناست؟

در مهمانیها و موقع صرف چای، دوستان ربیع و کرستن همیشه از آنها میپرسند: چطور با هم آشنا شدید؟ پاسخ این پرسش ساده است. داستان قشنگی است که هر دویشان دوست دارند تعریف کنند. اما این داستان بخش دومی هم دارد و آن پاسخ پرسشی است که دوستانشان هیچ گاه از آنان نمی‌‌پرسند: بعدش چه شد؟

ربیع و کرستن یکدیگر را مییابند، دلباختهی هم میشوند و با هم ازدواج میکنند. به زعم جامعه، این پایان داستان است. اما در حقیقت، تازه آغاز داستان است.

این کتاب داستان یک ازدواج است؛ از نخستین لحظات شورانگیز گرفته تا لذتها و هراسهای تعهد راستین و مشکلات عمیقی که آرامآرام در زندگی مشترک سر بر میآورند. داستان روابط امروزی است و شیوهی بقای این روابط. سیر عشق بازگشت دلپذیر آلن دو باتن است به رمان. بعد از گذشت بیست و اندی سال از نخستین رمانش جستار‌هایی در باب عشق.
بخشی از کتاب:

 

رابطه‌ی روزمره‌ی پرتنش موضوعی است که به طرز عجیبی نادیده گرفته شده و کماکان بینتیجه باقی مانده است. افراطیگریها مکررا جلبِتوجه می‌کنند: زندگی‌های مشترکِ کاملا موفق و فجایع مرگ‌بار. و بنابراین دشوار است بدانیم چیزهایی همچون خشمهای از سر بیتجربگی، تهدیدهای طلاق آخر شب، سکوتهای عبوسانه، و در به هم کوبیدنها و رفتارهای روزمره‌ی‌ از سر بیفکری و بیرحمی را باید چگونه تعبیر کنیم و چقدر باید به خاطر آنها احساس تنهایی کنیم.

خوشبختانه، هنر پاسخهایی به ما میدهد که بقیه نمیدهند. این شاید حتی یکی از مشخصههای اصلی ادبیات باشد: چیزی را به ما می‌گوید که جامعه به طور کلی آن قدر محتاط است که به سراغش نمی‌رود. کتاب‌های مهم باید آن‌هایی باشند که باعث شوند ما در کمال آرامش و رضایت خاطر، متحیر شویم از اینکه چگونه ممکن است نویسنده درباره‌ی زندگی ما بداند.

اما اغلب، درک واقعگرایانه از ماهیت یک رابطه‌ی بادوام بر اثر سکوت اجتماعی یا هنری تضعیف می‌شود. در نتیجه تصور می‌کنیم اوضاع ما خیلی بدتر از اوضاع زوج‌های دیگر است. نه تنها احساس بدبختی می‌کنیم؛ بلکه از اینکه این نوع خاص از احساس بدبختی چقدر ممکن است استثنایی و نادر باشد، سوءبرداشت می‌کنیم. به این باور می‌رسیم که کشمکش‌هایمان نشان‌دهنده‌ی اشتباهات اساسی و غیرمعمولی است که مرتکب شده‌ایم، به جای اینکه آن‌ها را گواهی بدانیم بر اینکه ازدواجمان واقعا به کلی طبق برنامه پیش می‌رود.

 سهیلانوشتـــــ: «سیر عشق» داستانی فوق‌العاده واقع‌بینانه است. ما را از رویاهایی که درباره‌ی عشق و زندگی زناشویی برای خود ساخته‌ایم، دور می‌کند. البته اگر چنین رویاهایی داشته باشیم.

این کتاب همان‌طور که از نامش پیداست به سیرِ عشق می‌پردازد و نه فقط شکل‌گیری عشق و ازدواج. و این وجه تمایز این رمانِ عاشقانه و آموزنده‌ی «دوباتن» با بسیاری از دیگر رمان‌های عاشقانه است.

و من متحیر شدم از اینکه چگونه ممکن است «آلن دو باتن» درباره زندگی ما بداند!!
مشخصــــات کتاب:

عنوان: سیر عشق

موضوع: داستان‌های انگلیسی -- قرن 20م. | متاهلان، روابط زن و مرد، زناشویی -- داستان

نویسنده: آلن دو باتن

مترجم: زهرا باختری

ناشر: چترنگ

سال انتشار: 1395

تعداد صفحات: 243