سیم های جادویی فرانکی پرستو-میچ آلبوم


شـــــروع داستانِ سحرآمیز سیم‌های جادویی فرانکی پرِستوُ:


آمده‌ام تا جایزه‌ای که داده‌ام پس بگیرم.

   همین‌جاست؛ توی تابوت. راستش همین الانش هم مال من است. می‌توانم بردارم. اما هر موسیقی‌دانِ محترمی تا اجرای آخرین نُت صبر می‌کند. ملودیِ این مرد تمام شده، اما عزادارانش از جاهای دور آمده‌اند تا بند یا استانزای دیگر هم به اثر اضافه کنند. انگار می‌خواهند خاتمه یا کوُدای زندگی‌اش را بنویسند.

گوش کنیم و ببینیم ماجرا چیست.

بهشت مشکلی ندارد که منتظر بماند.

  ترساندمتان؟ نباید این کار را می‌کردم. من مرگ نیستم. یعنی خیال کردید ملک‌الموت هستم و باشلقِ سیاه روی سرم انداخته‌ام و عفنِ مرگ می‌دهم؟ به قول شما جوان‌ها... بی‌خیال!

  قاضی محشر هم نیستم که همه‌تان از او می‌ترسید. کی باشم که بخواهم یک زندگی را قضاوت کنم! من با خوب‌ها و بدها بوده‌ام، با پرهیزگاران و شرافتمندها، با دَغَل‌کارها و مست‌ها. به من ربطی ندارد که این مرد چه اشتباهاتی مرتکب شده یا نشده. هیچ‌طور هم نمی‌توانم فضایل و خوبی‌هایش را اندازه بگیرم.

ولی چیزهای بسیاری از او می‌دانم: جادوهایی که با گیتارش در کار می‌بست، مردمی که با آن صدای بم و سوزناکش مسحور می کرد.

  زندگی‌هایی که با آن شش سیمِ آبی‌رنگِ سازش زیر و رو کرده بود.

  می‌توانم همه‌ی این‌ها را با شما در میان بگذارم.

  می‌توانم هم استراحت کنم.

  همیشه حواسم هست که استراحت کنم.

  خیال می‌کنید خیلی محجوب هستم؟ گاهی هستم راستش. ولی دل‌نشین و آرامش‌بخش و ناساز و خشمگین و بغرنج هم هستم؛ گاهی روان‌ام مثل شنی که از روی تلماسه‌ها می‌ریزد و گاهی نافذ مثل نوک سوزن.

  من «موسیقی» هستم. آمده‌ام دنبالِ روحِ فرانکی پرِستوُ. البته نه همه‌ی روحش. فقط آن بخشِ کمابیش بزرگِ روحش که وقتی به دنیا آمد از من گرفت. هر قدر هم از آن تکه‌ی روح خوب استفاده کرده باشد من امانت هستم، نه مِلکِ طِلق. موقعِ رفتن باید امانتی را پس بدهید.

  قریحه‌ی فرانکی را جمع می‌کنم و بین ارواحِ نوزادانِ بعدی پخش می‌کنم. یک روز هم با شما همین کار را خواهم کرد. بی‌خود نیست وقتی ناگهان آهنگِ تازه‌ای می‌شنوید سرتان را بالا می‌گیرید یا با شنیدنِ صدای طبل و درام پا به زمین می‌کوبید.

  تمامِ انسان‌ها موسیقیایی هستند.

     و گرنه چرا پروردگار به انسان قلبِ تپنده داده؟
سیم های جادویی فرانکی پرستو-میچ آلبوم

 

 یادداشت پشت جـــــلد:


میچ آلبوم به‌یاد‌ماندنی‌ترین شخصیتِ خود را در این کتاب خلق کرده است: فرانکی پرِستوُ.، بزرگ‌ترین گیتار‌نوازِ تاریخ، که هر سیمِ گیتارش یک زندگی را دگرگون می‌کند.

  سیم‌های جادویی فرانکی پرِستوُ رمانی است درباره‌ی پیوستنِ ما به گروه‌های مختلف قدرتِ قریحه‌ها در تغییرِ زندگی‌مان. این داستانِ سحرآمیز از زبانِ «موسیقی« روایت می‌شود. 
مشـــــخصات کتاب:


عنوان:
سیم‌های جادویی فرانکی پرِستوُ

موضوع: داستانهای آمریکایی- قرن 21م
نویسنده: میچ آلبوم
مترجم: مهرآیین اخوت
ناشر: هیرمند
سال انتشار: 1394(چاپ اول)
تعداد صفحات:530
قیمت:25000 تومان