فروید، یونگ و دین


متن پشت جلـــد: 

در طول تاریخ روانشناسی نظریه‌های فروید و یونگ همواره اصلی‌ترین زمینه‌‌ی دین تلقی شده‌اند. در این کتاب، شرحی خواندنی از این دو نظریه برای علاقمندان ارائه می‌شود.

کتاب در دو بخش مجزا و مستقل تنظیم شده است. در بخش اول نظریه‌ی فروید در باب روان‌آزرده‌وار بودن دین و نقش سرکوب‌گری جنسی در آن، بررسی می‌شود. دکتر پالمر پس از مروری کوتاه بر زندگی فروید، به نوشته‌های او درباره‌ی دین می‌پردازد. در این زمینه کتابه‌های توتم و تابو ، و آینده‌ی یک پندار و نیز چند بررسی موردی همچون «مرد موشی» و «قاضی شرِبر»، مورد توجه دقیق قرار می‌دهد.

بخش دوم به یونگ اختصاص دارد که شامل مخالفت با نظریه‌ی فروید و طرح دیدگاهی مثبت نسبت به دین است. یونگ دین را روان‌آزردگی نمی‌داند، بلکه فقدان آن را روان‌آزردگی به‌شمار می‌آورد و در حمایت از آن، عقاید بحث‌برانگیز خود را مطرح می‌سازد. عقایدی همچون: ساختار روان، ناهشیار جمعی، کهن‌الگو‌ها، و فردیت‌یافتگی.

هر دو بخش با ارزیابی انتقادی جالب توجه پالمر از این دو نظریه، پایان می‌پذیرد. گفتنی است که برای درک ظرافت بحث‌ها نیازی به اطلاعات تخصصی در هر یک از دو زمینه‌ی دین و روانشناسی نیست.


فهرست کتاب «فروید، یونگ و دین»:

 

بخش اول – زیگموند فروید: روان‌تحلیل‌گری و دین


زیگموند فروید

من از اعماق وجود خود تنها به یک چیز می‌توانم اطمینان کنم. عمیقاً بر این باورم که تمامی شالوده‌ی نیاز انسان به دین، بر درماندگی خردسالانه او قرار دارد. درماندگی که وجود آن در انسان محرزتر از حیوانات است. نوع بشر پس از تولد، دنیای بدون پدر و مادر را نمی‌تواند تحمل کند و برای خود، خدای عادل و طبیعت دلپذیر، این دو بدترین دروغ انسانی را که می‌توانست تصور کند، بنا می‌نهد و ...

(نامه‌ی فروید به یونگ، 2 ژانویه 1910)


فصل اول: مقدمه

فصل دوم: توتم و تابو

فصل سوم: دین و پندار

فصل چهارم: اشکال روان‌‌‌آزردگی دینی

فصل پنجم: ارزیابی انتقادی

******


بخش دوم – کارل گوستاو یونگ: روان‌شناسی تحلیلی و دین


کارل گوستاو یونگ

... از نظر من بسیار تأسف‌بار خواهد بود اگر شما وارد قلمرو روان‌شناسی دین شوید. اگر کسی در مورد رقابت صحبت کند، شما هماوردی خطرناک هستید. ولی در عین حال، از آنجا که تحول طبیعی نمی‌تواند از حرکت باز ایستد و هیچ کس هم نباید برای توقف آن تلاش کند، ما ناچار به پذیرش واقعیت‌های موجود هستیم. تفاوت‌های فردی ما باعث تفاوت در کارمان خواهد شد. شما عمق را می‌کاوید، ولی من به گستردگی کاوش خود می‌اندیشم. همان‌طور که شما می‌دانید، من همیشه از بیرون به درون و از کل به جزء حرکت می‌کنم. من از اینکه اجازه دهم بخش اعظم دانش انسانی مورد غفلت قرار گیرد، بسیار ناراحت خواهم شد.

(نامه‌ای از یونگ به فروید، 14 نوامبر 1911)


فصل ششم: مقدمه

فصل هفتم: ساختار روان

فصل هشتم: خدا به عنوان کهن‌الگوی ناهشیار جمعی

فصل نهم: خداوند و فردیت

فصل دهم: ارزیابی منتقدانه

مشخصــــات کتاب:


عنوان: فروید، یونگ و دین

موضوع: 1. فروید، زیگموند، 1856-1939 م – دین| 2. یونگ، کارل گوستاو، 1875-1961 م – دین| 3. روانکاوی و دین.

نویسنده: مایکل پالمر

مترجم: محمد دهگانپور، غلامرضا محمودی

ناشر: رشد

سال انتشار: 1388

   تعداد صفحات: 312

 پ.ن: دیگه از نوشتن عناوین زیرفصل‌ها خودداری کردم که پست به درازا کشیده نشه. هر بخش کتاب با قطعه‌ای از نامه‌ی فروید و یونگ به هم‌دیگه شروع شده که در پست خوندید. واقعا نیازی نیست که در مورد روان‌تحلیل‌گری مطالعات تخصص داشته باشید تا این کتاب رو درک کنید. زبانش ساده‌ست.