مرداب روح

متن پشت جلد:


آیا هدف زندگی رسیدن به شادی است؟ به راستی چه کسی است که آرزوی داشتن زندگی آرام و شاد را نداشته باشد، کیست که نخواهد در جایی زندگی کند که تا آخر عمر بی‌دغدغه و رها در آنجا بیاساید و شاد باشد؟ ولی می‌دانیم که واقعیت زندگی چنین نیست؛ مسیر زندگی ما اغلب اندوه‌بار و نامعلوم است. اکثر اوقات با روحیه‌ای سرشار از تاریکی ناشی از احساس گناه، اندوه، خیانت، شک، افسردگی، خشم و وحشت به‌سر می‌بریم.

مرداب روح به بررسی مرداب‌هایی می‌پردازد که همه‌ی ما در آن‌ها دست و پا زده‌ایم یا روزی در آن غوطه‌ور خواهیم شد. این کتاب به جایگاه و نقش تاثیرگذار رنج‌ها (مرداب‌های روح) در رشد روحی ما اشاره می‌کند. زیرا دقیقا در مرداب‌های زندگیست که ما پرده از هدف، شان و عمیق‌ترین معنای زندگی برمی‌داریم.

هیچ کس از این که در مرداب‌های روح بیافتد و در زندگی رنج بکشد معاف نیست، این واقعیت تلخ و حزن‌انگیزی است که گریزی از آن نیست.

دکتر جیمز هولیس نویسنده کتاب مرداب روح و دانش‌آموخته‌ی موسسه روان‌کاوی یونگ در زوریخ، به ما می‌گوید در زندگی به دنبال حالت غیرممکن خوشبختی نگردیم و برای رنج‌هایی که در زندگی نصیبمان می‌گردد ارزش قائل باشیم.

سهیلا نوشتــــ

از سال‌های قبل که با علم روانشناسی آشنا شدم، شاید حدود یازده سال پیش، وقتی شروع به خواندن کتاب‌های روانشناسی کردم؛ همیشه ته دلم مطمئن بودم که داشتن یک زندگی سرار شادی که در برخی دیدگاه‌های روانشناسی روی آن مانور می‌دهند، اتفاقی ناممکن است. دنیا، دنیای منِ تنها نیست. دنیا را نیرویی برتر از من هدایت می‌کند و بخشی از نیرو در اختیار من است. دنیا را با همنوعان خودم سهیمم و هر آنچه را من می‌خواهم، میلیون‌ها نفر دیگر هم می‌خواهند و این فرض که می‌شود با آرامش و شادی و موفقیت همیشگی زیست، مورد تایید من نیست. با عقل و استدلال من جور درنمی‌آید‌، هر آنچه من می‌خواهم در اختیارم خواهد بود یا اگر من بخواهم همیشه شاد خواهم بود و فلان... .

رنج‌ها را به مانندِ گنج‌هایی بدانیم که باارزش هستند و اگر نباشند من و شما ساکن خواهیم ماند. رنج‌ها را به رسمیت بشناسیم که اگر نبودند ما خوشی را هم درک نمی‌کردیم، زیرا این اضداد هستند که به زندگی معنا می‌دهند. کتاب مرداب روح را بخوانیم تا واقع‌بینانه به وقایع زندگی بنگریم و آن را بپذیریم.

البته اینکه چه زمانی این کتاب را می‌خوانید هم مهم است. اگر در دلِ یک بحران به سر می‌برید طبیعی‌ست که با این کتاب ارتباط برقرار نکنید. خودتان در رنج دست و پا می‌زنید و عصبی هستید، حال وسط این ماجرا یکی بیاید و بگوید رنج باارزش است!! مسلما تاب تحمل این حرف را ندارید. پس کتاب را زمانی بخوانید که ذهنتان خنک است! تا وقتی که در مرداب‌های روح افتادید، دانش حاصل از این کتاب به کمکتان بیاید.

مشخصات کتاب:

عنوان: مرداب روح: رنج‌ها حرف‌ی برای گفتن دارند

موضوع: عواطف/ معنی (روانشناسی)/ روانشناسی یونگی

نویسنده‌ها: جیمز هالیس

مترجم‌ها: فریبا مقدم

انتشارات: بنیاد فرهنگ زندگی

چاپ: هشتم - 1396

تعداد صفحات: 106

بها:21000 تومان