موهبت روان درمانگری


این کتاب محصول کار یکی از متفکران بزرگ در زمینه‌ی روان‌درمانی است. مؤلف با سابقه‌ی ۴۵ سال کار روان‌درمانگری به عنوان روان‌پزشک و نویسنده به جوایزی هم در هر دو حوزه دست یافته است. «موهبت روان‌درمانگری» راهنمایی بی‌نظیر برای درمان موفقیت‌آمیز به شمار می‌رود.

این کتاب در عین حال که برای بیماران و درمانگران مفید است برای همه‌ی آن‌هایی که در جستجوی بهبود روابط خود با دیگران و درک بهتر خود هستند نیز قابل استفاده است.

 

یادداشت پشت جلد

______________________

 

توصیه‌های این کتاب حاصل چهل‌وپنج سال کار بالینی است. این کار معجون غیر‌متعارفی از عقاید و تکنیک‌هایی است که من در کارم آن‌ها را مفید یافته‌ام. این عقاید آن‌چنان شخصی و گاهی اصیلند که خواننده به ندرت ممکن است در جایی دیگر با آن برخورد کرده باشد. از این رو، این کتاب به هیچ وجه دستورالعملی سیستماتیک محسوب نمی‌شود، بلکه مکملی است بر برنامه‌ی آموزش جامع. من 85 مقوله‌ی این کتاب را به طور تصادفی انتخاب کردم. من کارم را با مجموعه‌‌ی بیش از دویست توصیه آغاز کردم و سرانجام چندتایی را که چندان رغبتی به آن‌ها نداشتم دور ریختم.

عامل دیگری در انتخاب این 85 مقوله کمکم کرد. داستان‌ها و رمان‌های اخیر من پر از روند‌های درمانی است که در کار درمانی‌ام آن‌ها را مفید یافته‌ام، ولی از آن‌جا که قصه‌هایم غالبا لحنی کمدی و مضحک دارد بعضی از خوانندگان ممکن است دودل شوند که آیا من درباره‌ی درمان‌هایی که توصیه کرده‌‌ام جدی‌ام یا شوخی می‌کنم. موهبت روان‌درمانگری فرصتی برایم فراهم می‌کند تا حرف‌هایم را به‌طور مستقیم بگویم.

این کتاب مجموعه‌ای از درمان‌ها یا گفته‌های مورد علاقه‌ی من است و تکنیک در آن بسیار و نظریه بسیار کم است. خوانندگانی که زمینه‌ی نظری بیشتری را جستجو می‌کنند ممکن است بد نباشد کتاب روان‌درمانی وجودی و نظریه‌ و عمل در روان‌درمانی گروهی مرا بخوانند که این دو در واقع کتاب‌های مادر برای این کتاب محسوب می‌شوند.

از آنجا ‌که من در زمینه‌ی پزشکی و روانپزشکی آموزش دیده‌ام به کلمه‌ی بیمار (patient) عادت کرده‌ام (کلمه لاتین آن patiens – کسی که رنج می‌برد یا تحمل می‌کند) و آن را در واقع مترادف درمانجو (client) به کار می‌برم که در سنت مشاوره و روان‌شناسی معمول است. از نظر برخی کلمه‌ی بیمار درمانگری را تداعی می‌کند که بی‌علاقه و مستبد است. ولی من می‌خواهم در سراسر این کتاب رابطه‌ی درمانی بر اساس علاقه‌مندی، باز بودن، نزدیکی و مساوات را تشویق کنم.

 

کوتاه از مقدمه‌ی کتاب موهبت روان‌درمانگری

-----------------------------------------------

    سهیلانوشت: آموزه‌ها و نوشته‌های یالوم به‌قدری عالی و زنده است که انگار روبه‌روی مخاطب نشسته است و با او صحبت می‌کند. کتاب موهبت روان‌درمانگری، ششمین اثر از یالوم است که در کاتارسیس معرفی می‌کنم. بی‌شک یکی از بهترین و آموزنده‌ترین آثار برای من که هم تحصیلاتم روان‌درمانی است و هم مدتی یک درمان‌جو بوده‌ام، است. همان‌طور که یالوم در این کتاب بارها تکرار می‌کند تجربه‌ی «درمان‌جو»بودن در زمینه‌های مختلف، کمک شایانی به «درمانگر» خوب بودن می‌کند و چه کسی است که در این رشته تحصیل کرده باشد یا مطالعه داشته باشد و نداند که یکی از لازمه‌های نخستینِ درمانگر شدن، درمان‌جو بودن است!

این اثر در سال 2002 منتشر شده است و 15 سال از آن زمان می‌گذرد. اروین یالوم همچنان کار روان‌درمانی و نویسندگی را ادامه می‌دهد. او متفکری 86 ساله است که اکنون 60 سال تجربه‌ی کار بالینی دارد.

و من بسیار دوستش می‌دارم. :)

------------------------------------------

مشخصــــات کتاب:

عنوان: موهبت روان‌درمانگری: نامه‌ی سرگشاده‌ای به نسل امروز، روان‌درمانگران و بیماران آن‌ها

موضوع: یالوم، اروین، 1931| Yalom, Irvin| روان درمانی| روان‌درمان و بیمار

نویسنده: اروین یالوم

مترجم: مهشید یاسایی

ناشر: ققنوس

سال انتشار: ۱۳۸۷

تعداد صفحات: ۲۶۴