متن پشتِ جلـــــد:


·         چرا سردرد ما پس از خوردن آسپیرین یک سنتی باقی می‌ماند، ولی بعد از خوردن آسپیرین 50 سنتی از بین می‌رود؟

·         چرا وقتی معده‌مان دیگر جا ندارد، باز هم سراغ بوفه‌‌ی مجانی می‌رویم؟

·         چرا بابت یک فنجان قهوه 15/4 دلار می‌دهیم در حالی که تا همین چند سال پیش بابت آن کم‌تر از یک دلار می‌پرداختیم؟

وقتی زمان تصمیم‌گیری در زندگی‌مان می‌رسد، فکر می‌کنیم کنترل اوضاع در دست‌مان است؛ فکر می‌کنیم انتخاب‌هایی هوشمندانه و خردمندانه انجام می‌دهیم، ولی آیا به راستی چنین است؟

دن آریلی، اقتصاددان رفتاری MIT با تعدادی آزمایش‌های روشنگرانه و اغلب شگفت‌انگیز بر این تصور عمومی که ما اصولا به شیوه‌هایی خردمندانه عمل می‌کنیم؛ خط بطلان می‌کشد. آریلی با در هم آمیختن تجربه‌ی روزمره و پژوهش‌هایی تحول‌برانگیز، نشان می‌دهد که چگونه توقعات، عواطف، هنجارهای اجتماعی، و دیگر نیروهای نامرئی و گویی نامنطقی، توانایی تعقل ما را به بیراهه می‌کشاند.

آریلی پی برده که نه تنها ما همه روزه اشتباهات ساده‌ی تعجب‌آوری انجام می‌دهیم، بلکه دوباره همان نوع اشتباهات را تکرار می‌کنیم. ما دائما اضافه می‌پردازیم، دست کم می‌گیریم و پشت گوش می‌اندازیم؛ قادر نیستیم اثرات ژرف عواطف‌مان را بر آن‌چه که می‌خواهیم درک کنیم، و بر آن‌چه که داریم ارزش اضافی می‌گذاریم. اما این رفتارهای گمراه‌کننده، نه تصادفی‌اند و نه بی‌مفهوم؛ آن‌ها اسلوب‌مندند و قابل پیش‌بینی- و ما را به شیوه‌ای پیش‌بینی‌پذیر نابخرد می‌سازند.

از نوشیدن قهوه تا کم‌کردن‌وزن، از خریدن ماشین تا برگزیدن شریک زندگی، آریلی چگونگی در هم شکستن این الگوهای اسلوب‌مند اندیشه را، برای گرفتن تصمیم‌های بهتر، تشریح می‌کند. نابخردی‌های پیش‌بینی‌پذیر شیوه‌ی بر هم‌کنش ما با جهان را دگرگون خواهد ساخت؛ تصمیمی کوچک در هر زمان.

نابخردیهای پیش بینی پذیر


مشخصات کتاب:

عنوان: نابخردی‌های پیش‌بینی‌پذیر: نیروهای پنهانی که به تصمیمات ما شکل می‌دهند

موضوع: تصمیم‌گیری/ اقتصاد – جنبه‌های روانشناسی/ مصرف‌کنندگان – رفتار/ اندیشه و تفکر/ استدلال

نویسنده: دن آریلی

مترجم: رامین رامبد

ناشر: مازیار

سال انتشار: 1395 (چاپ دوم)

تعداد صفحات: 344

قیمت: 17000 تومان