مشخصــــــات کتاب:

عنوان: نیمۀ تاریک وجود

موضوع: سایه (روانکاوی) - ابراز وجود

نویسنده: دبی فورد

مترجم: عبدالله صلاحی

ناشر: لیوسا

سال انتشار: 1393 (چاپ اول)

تعداد صفحات: 240

قیمت: 8500 تومان

 

یادداشت پشت جلــــــــد:

  چرا از خودخواهی یک دوست، تنبلی یک همکار، غرور و تکبر یک عضو خانواده و یا حتی از گستاخی یک غریبه عصبانی میشویم؟ دبی فورد میگوید که «همان چیزهای قدیمی» سرنخی برای رسیدن به بخش تاریکمان و به احساسات و ویژگیهایی هستند که از باور وجودشان در خودمان وحشت داریم.

این کتاب برایمان روشن میکند که ما خواسته یا ناخواسته بخش تاریک وجودمان را پنهان یا حتی آن را انکار میکنیم، و میآموزد که چگونه بهجای پسزدن، سعی در شناخت آن‌ها کنیم و از فشار این تاریکی‌ها رهایی یابیم.

 

بخشـــــی از کتاب:

ما می‌ترسیم که مبادا...

 

بخشــــی از مقدمه‌ی کتاب:

  یونگ می‌پرسید: «شما ترجیح می‌دهید انسانی کامل باشید یا انسانی خوب؟»

وی کسی بود که جنبه‌های تاریک وجود انسان را به شعر بیان کرد و قالبی پرمحتوا و جدید برای عصر ما ساخت. یونگ مدت زیادی صرف یکپارچه کردن جنبه‌های تاریک وجود کرد و پیشنهاد او شروع زندگی روانشناسانه به عنوان کارآموز بود که به عنوان آگاهی لازم برای درک نفس ضرورت داشت. درک واقعی انسان مشکل عملی بزرگی است که نباید با فعالیت‌های هوشمندانه اشتباه گرفته شود زیرا جنبه‌های تاریک وجود از معنی ترحم و تحمل رنج‌هایی که بر تمام وجود فرد حاکم می‌شود، بسیار دور است.

 

جنبه‌های مختلف نیمه‌ی پنهان وجود انسان را که نویسنده این کتاب یعنی دبی فورد به خوبی توضیح داده است، تعادلی روحی بین برداشت ضمیر خودآگاه ما و آن چیزی که هستیم یا قرار است باشیم، برقرار می‌کند؛ مانند تمرینی که در آیین‌های کهن شرقی به آن راه اعتدال می‌گویند. نیمه‌های تاریک یکپارچه به ما آگاهی یگانه‌ای می‌دهند که باعث کاهش نیروهای بالقوه مخرب و سرکوب شده در وجود ما می‌شود و برای آزادسازی این انرژی‌های نهفته زندگی و آشکار ساختن آن‌ها که معمولاً در تظاهر کردن نهفته‌اند، به پنهان کردن آنچه در خودمان نمی‌پذیریم نیاز داریم. فایده‌ی این کار رسیدن به ماورای یک شخصیت است و می‌تواند در مجموعه‌ای بزرگ‌تر هم به خوبی عمل کند. اگر بخواهیم فشارها و تنش‌هایی را که در باغ وجودمان هستند به تعادل برسانیم، تأثیر آن‌ها به بیرون و تمام مزارع موجود در روی زمین منتقل خواهد شد

 

نباید گمان کنیم که این کتاب فقط کتابی است درباره‌ی جنبه‌های پنهان وجود ما، بلکه هدیه‌ای ارزشمند است؛ یک گنجینه‌ی معرفت خداداد و اغلب با قهرمانان مظلوم و قربانی‌شده. کتاب نیمه‌ی تاریک وجود فقط برای ذهن ما نیست، بلکه با قلب و خیالات ما بهتر درک می‌شود.

 

سهــیلا‌نوشـت:

  این کتاب از 10 فصل تشکیل شده است و از فصل 2 به بعد دارای تمرین‌هایی ذهنی و همچنین نوشتاری‌ست. اگر متعهد شده‌اید که با خود آشتی کنید و زندگی را آنگونه که خود می‌پسندید رهبری کنید، حتماً این کتاب را مطالعه کنید و حتماً حتماً تمرین‌هایش را اجرا کنید. چون بدون انجام این تمرین‌ها، چیزی عوض نخواهد شد و فقط دچار انباشتگیِ ذهن خواهید شد. یعنی ذهن‌تان را با اطلاعاتی پر خواهید کرد که هیچ خاصیتی جز همین «پر کردنِ ذهن» نداشته است.

«فقط باید متعهد شوید که در فرآیند دیدن خود، دوست‌داشتن خویش و گشودن قلبتان باقی بمانید.» (نیمۀ تاریک وجود، صفحۀ آخر)